Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá nehtová modeláž?

Počítejte, že v nehtovém studiu strávíte cca od 1 do 2 h. Konkrétní čas je závislý na Vámi požadovaném stylu nehtové modeláže, ještě déle může trvat např. i rozsáhlejší zdobení.

Lámou se gelové nehty?

Gelové nehty jsou dostatečně pevné, je však nutné, aby délka nehtu plně vyhovovala klientce zejména v ohledu na normální zatížení, sport, práci a podobně. V případě, že tomu tak nebude, může samozřejmě i ke zlomu nehtu dojít.

Jaký je rozdíl mezi akrylovými a gelovými nehty?

V obou případech hovoříme o nehtové modeláži, rozdíl je pouze v technologickém postupu a použítém materiálu. Akrylové nehty jsou tvrdší a pro jejich vytvoření není zapotřebí UV lampa. Při jejich opracovávání je zapotřebí větší opatrnosti a šetrnosti především s pilníkem či frézou. Čistě akrylový materiál nelze zakončit vysokým leskem. Gelové nehty jsou vytvrzovány UV lampou, materiál je měkčí a lépe zpracovatelnější. Oba dva způsoby mohou být maximálně krásné, pokud jsou provedeny zkušeným nehtovým designérem.

Umělé nebo zpevnění?

Umělé nehty se většinou lepí jen proto, aby se srovnala délka všech nehtů. Když odroste umělý nehet, stačí jen doplňovat gel.

Jak často se gelové nehty musí doplňovat?

Časové intervaly jsou u každé zákaznice individuální. Všeobecně platí, že by jakákoliv technika měla vydržet cca od 14ti do 28ti dnů, tedy 2-4 týdny. Nejobvyklejší doba jsou 3 týdny.

Doporučujete po nějaké době nehtovou modeláž odstranit, nechat nehty odpočinout?

Doplňování nehtové modeláže je vždy prováděno na nově dorostlou část nehtu, tudíž není potřeba nechávat nehty odpočívat. Výživu nehtu můžete i v průběhu nehtové modeláže zajistit např. pomocí olejíčku či nehtového keratinu. Úplné odstranění gelových nehtů není nutná v případě, že je nehtová modeláž prováděna tak jak má. V případě, že by opakovaně docházelo k odchlipování či upadávání nehtů, nehet byl velmi oslaben, případně by se pod nehty objevily i jiné problémy (např. nehtová mykóza a pod.), je jejich rychlé odstranění nezbytné.

Je možné mít s gelem přirozené nehty?

Ano,stačí mít nehty jen trošinku delší a gel se může tvarovat přímo na nehty.Existuje mnoho variant barevných gelů,které se dají použít místo laku,barevný gel se po vytvrzení neodírá a neloupe.

Zjistila jsem, že jsem těhotná. Musím gelové nehty sundat?

Gratuluji! Gelové nehty těhotenství nevadí. V zásadě se pro Vás nic nemění, pokud Vy sama nebudete mít potřebu nehty na čas sundat, např. z čistě morálního důvodu. Jediné, co Vás může v této době potkat je problém s přilnavostí. Některé zákaznice mají vlivem hormonů po dobu těhotenství, případně v době porodu či šestinedělí s vlasy, nehty či pletí problémy.

Koušu si vlastní nehty? Budu kousat i gelové?

S největší pravděpodobností ano. V tomto případě jde především o psychickou nerovnováhu. Pokud nad Vámi ale vyhraje finanční a estetická motivace, může být nehtová modeláž i řešením tohoto problému.

Dá se udělat nehtová modeláž i na nohou?

Ano

Může dojít k poškození mých nehtů, pokud se rozhodnu pro nehtovou modeláž?

Je-li nehtová modeláž provedena správně, dochází pouze k jemnému peelingu první vrstvy vlastního nehtu, což je důležité pro stoprocentní přilnavost umělého materiálu. Při následném doplňování je zbrušován už jen již nanesený materiál a část nově narostlého přírodního nehtu, tudíž k dalšímu ztenčování vlastního nehtu a k jeho dalšímu poškozování nedochází.

Je možné gelové nehty sundat?

Ano. Buď požádejte svou nehtovou designérku o odstranění, případně nechte materiál přirozeně odrůst, pouze zkracujte jeho délku (pilováním). Nikdy neodstraňujte nehty strháváním, či okusováním.

Jak se starat o vlastní nehty po odstranění gelových nehtů?

Vašim nehtům bude po odstranění umělého materiálu „zima“. Zvyknete si na jejich pevnost a odolnost, podobně, jako je jistý rozdíl mezi natuženými a nalakovanými vlasy. Nehty tedy budou pocitově tenší. Nehty je tedy vhodné po celou dobu jejich dorůstání vyživovat např. laky k tomu určenými, případně používat zpevňující laky. Doporučujeme aufbaulack, diamant lak nebo antiaging basi. Nehty udržujte co nejkratší, předejdete tím jejich lámání a zatrhávání. Na nehtovou kůžičku je vhodné používat olejíček, nehet vyživujte nehtovým keratin komlexem. Toto pravidlo platí pouze v případě, že jste navštívila profesionální studio a nosila na svých nehtech certifikované materiály.

Dokážu si nehtovou modeláž udělat sama doma?

Dnešní doba plná nakupování po internetu a boj o zákazníka umožňuje zakoupení sad, které slibují provedení nehtové modeláže i tímto způsobem. Pokud jste šikovná a znáte-li technologický postup právě Vámi koupeného materiálu, pak tomu nic nebrání, ale počítejte s tím, že výsledek nebude nikterak valný, pokud nejste opravdovým talentem o boha. Pozor však na následky špatného provedení, nekvalitního materiálu a strávený čas!

Jak je na tom Shellac v porovnání s ostatními gel-laky?

Podobnost je zde čistě náhodná. Ostatní značky mají většinou slovo gel už v názvu produktu – složením mají blíže spíše ke gelům, nanáší se v silnější vrstvě a mnohem hůře se odstraňují.

Gel-laky ovšem nejsou něco nekvalitního, je to prostě něco jiného. Před aplikací běžných gel-laků je nutné zdrsnit pilníkem přírodní nehet, u Shellacu nikoliv – nanáší se na čistý přírodní nehet!

SHELLAC NENÍ GEL-LAK

Gel-Lak se nanáší  v silnější vrstvě a hůře se odstraňují, Čím silnější vrstva, tím snadněji také dojde k případnému odchlípnutí. Navíc Gel-lak se musí odstraňovat metodou pilování.

Jak se odstraňuje Shellac?

Když nám Shellac odroste a je čas ho odstranit, ocení každá z nás jak snadno a rychle to jde. V každé barevné vrstvě Shellacu se během vytvrzování vytvoří spousta mikroskopických okem ani nepostřehnutelných kanálků, které vedou až k podkladové vrstvě. Když tedy prst zabalíme do odstraňovacího polštářku, pronikne těmito kanálky aceton až k nerozpustné základní vrstvě a celou vrstvu Shellacu rychle rozpustí. Zbytky pak jen otřeme odstraňovacím tampónem a případný houževnatější kousek odpíchneme pomerančovým dřívkem. Žádné pilování, rovnou můžeme nanést nový Shellac nebo přetřít olejíčkem a odejít ze salonu s čistými přírodními nehty. Málokdo by řekl, že na nich ještě před deseti minutami byla nejodolnější barva na trhu.

Jak dlouho vydrží Shellac a všechno snese?

Dá se říci, že snese prakticky cokoliv. Se Shellacem si můžete mýt hlavu, vrtat se v zahrádce, koupat se v moři, prostě cokoli chcete. Při správné aplikaci vydrží stále stejný jako první den celých 14 dní.

Při povolání, kdy přijdou nehty často do styku z vodou, dle zkušenosti mých zákaznic, mohu říci, že jim Schellac vydrží až 21 dní, poté se začne loupat a musí se odstranit.

Může se Shellac použít i na nehty na nohou?

Shellack je vhodné také na nehty na nohou. Dokonce protože se prsty nohou méně mastí, vydrží na nich Shellac až 6 týdnů i více, odstranit se musí z důvodu značného odrůstu.

Gelové nehty přírodní nehet ničí,  přírodní nehet pod gelovou vrstvou nedýchá…

Tento mýtus je velmi hojně rozšířený a jedná se o naprostou hloupost. Přírodní nehet působením vzduchu vysychá, tedy odumírá (postupně ztrácí  pružnost a láme se). Modelací se vysychání zamezuje a je samozřejmě pravda, že je nehet více odolný. Na druhou stranu nelze popřít, že již křehké přírodní nehty se pod umělými nehty stanou mnohem křehčí a snadno se lámou.

K čemu slouží nehtový tip, musím ho používat?

Nehtový tip prodlouží přírodní nehet. Jedná se o „umělé nehty“, které jsou k dostání v různých velikostech dle jednotlivých nehtů. Tip se lepí na špičku nehtu a následně se zkrátí gilotinou. Pokud máte nehty delším není potřeba tip používat. Ale na krátké nehty se gel velmi špatně nanáší.

Jak odstraním gelové nehty. Mohu je odstranit sama?

Častým nešvarem je odlupování gelových nehtů či stříhání. Neodborné odstranění gelových nehtů může přinést závažné problémy, proto raději navštivte odborníka.

Proč někoho gel v UV lampě pálí?

Křehčí as citlivější nehty rychle reagují na jakoukoliv změnu. U takovýchto nehtů gel často proniká pod povrch nehtu a při působení záření může začít nepříjemně pálit. V žádném případě se nesnažte pálení vydržet. Raději zkraťte intervaly umístění nehtů v peci a zvyšte frekvenci opakování.

Proč mi gel na nehtech nedrží a odlupuje se? Proč po vyndání z pece stále lepí?

 Nejpravděpodobnějším důvodem je špatné očištění. Před aplikací gelu je vždy nezbytné přírodní nehty dobře zpilovat (zejména kvůli nerovnostem a následným vytvořením vzduchových bublin) a dobře odmastit. K tomu se používá tzv. Primex.

V první řadě je důležité dodržet cca 4 minuty, kdy nehty v peci zatvrdíme. Po vyndání by měly být opět očištěny.

Proč dochází k špatnému tvrzení nehtů?

Odpověď se skrývá ve výše uvedeném odstavci. Zároveň se může jednat o málo výkonnou UV lampu.

Proč vzniká pod gelovými nehty někdy plíseň?

Za plíseň bývá zodpovědná špatná desinfekce a nebo nedokonalá aplikace gelu a nehtového tipu. Zejména nehtový tip je třeba řádně přitlačit, aby nevznikly vzduchové bubliny, které plísně přímo lákají.

Jak odstranit gelové nehty doma

Odstranit gelové nehty doma znamená jejich průběžné zapilovávání a zkracování, až nehet v podstatě úplně odroste. To je poměrně dlouhá, ale šetrná cesta. Nezapomeňte si také nakoupit výživné laky, aby se regenerace nehtů urychlila.

Odstranění gelových nehtů v salónu probíhá podobně, nicméně odborník vám povrch nehtů zbrousí. Nikde jsem na tento způsob nenašla jednotný názor. Valná část konstatovala, že i takto se může lůžko nehtů narušit a je nejlepší průběžně nehty zpilovávat.

Odstranění akrylových nehtů

Akrylové nehty se dají odstranit pomocí acetonu za pomoci využití alobalu.


Posted in Nezařazené by with comments disabled.

Péče o ruce podle ročního období

ZIMA

Chcete mít krásné ruce i v zimě?

Právě v zimě vyžadují ruce zvýšenou péči. Jsou totiž vystavovány chladnému počasí, změnám teplot při přechodu z venku do místnosti a dalším nepříznivým vlivům. Jak tedy o ruce správně pečovat, aby pěkně vypadaly a zároveň sloužily k tomu, k čemu jsou určeny?

Péče o ruce

Ruce jsou pro člověka bezesporu velmi důležité, ale ne vždy jim je věnována taková pozornost a péče, jakou by si zasloužily. O ruce je třeba pečovat po celý rok, ovšem právě v zimě by péče o ně měla být ještě intenzivnější.

Je třeba si také uvědomit, že právě na rukou se objevují první znaky stárnutí, takže péče o ně je důležitá i z estetického hlediska.

Jak se tedy o ruce správně starat?

Není žádným tajemstvím, že ruce se během dne velmi vysušují. Doporučuje se proto používat několikrát denně hydratační krém, který je třeba pečlivě rozetřít. Vhodné jsou i noční krémy či masky, které ruce regenerují během spánku.

Vhodné jsou i vodní lázně s olejovou či jinou vhodnou přísadou. Výborné jsou i parafínové zábaly.

V zimě je také nutné nosit rukavice, aby ruce nebyly zbytečně vystaveny nepříznivému počasí. S tím souvisí i používání pracovních rukavic ve chvíli, kdy se věnujete domácím pracím.

Jste-li venku déle a je-li vám zima, pak můžete provést jednoduché cviky, které rozproudí krev a ruce se zahřejí.

Důležité je také vědět, že ruce by neměly být vystavovány extrémním změnám teplot, tedy například: jsou-li promrzlé, pak je nedávat do hodně teplé vody či nad sálající oheň a podobně.

A ještě tip závěrem: máte-li možnost, zvlhčujte vzduch v místnosti a samozřejmě dostatečně pijte.

Proč je nutná zvýšená péče právě v zimě

Během chladného počasí může dojít k popraskání pokožky, které nejen, že nevypadá dobře, ale je i bolestivé. Navíc jsou tato místa náchylnější k přenosu infekce.

Ruce mohou být také citlivé a podrážděné, objevují se ekzémy.

Popraskané ruce? Výživný krém je základem!

V boji proti popraskané kůži rukou má nezastupitelnou roli výživný krém. Rozhodně se vyplatí investovat do kvality. Popraskaným rukám je třeba dodat hodně živin a „promastit je“. Osvědčenou klasikou je Nivea v modré tradiční krabičce. Zaručené účinky má také Indulona, i když ta nemusí zrovna všem „vonět“. Jde o záležitosti, které jsou finančně velmi přijatelné.

Starší dámy možná budou chtít investovat do lepších výživných krémů, které si poradí nejen s popraskanýma rukama, ale zároveň mají i bělící účinky a pomáhají bojovat proti tzv. stařeckým skvrnám, které trápí řadu žen.

Domácí recepty proti popraskaným rukám

Zvláště v zimě – ale například i po náročné práci na zahradě – dopřejte svým rukám výživnou kůru.Nemusíte si kupovat drahé prostředky, stačí, když zajdete do spíže. V hrnečku si ohřejte trochu levnějšího olivového oleje a ruce si do lázně ponořte asi na deset minut.

Jinou variantou je medová lázeň. Do hrnku dejte plnotučné mléko a rozehřejte v něm dvě polévkové lžíce medu. Ruce do lázně ponořte na deset minut.

Na noc ruce dobře nakrémujte a natáhněte si starší rukavice. Možná je nevydržíte mít na rukou celou noc, ale ráno určitě uvidíte, jak vaše popraskané ruce „ožily“.

Heřmánková a měsíčková mast

Krém na popraskané ruce si můžete také vyrobit doma. Vypěstujte si heřmánek nebo měsíček, popřípadě si kupte sušené bylinky v lékárně. Zde také pořídíte základ pro masti (vazelínu). Místo něho můžete použít také sádlo, ze kterého naše prababičky běžně vyráběly masti. V 500 g sádla rozpusťte asi dvě hrsti bylin, povařte na mírném ohni a nechte odstát do druhého dne. Pak opět převařte, přeceďte a nechte ztuhnout. Uchovávejte v lednici.


Mast z měsíčku lékařského je  účinný bylinný přípravek na ošetření jak suché a popraskané kůže, tak popálenin a některých ekzémů. Dříve se běžně podomácku připravovala vařením květů měsíčku ve vepřovém sádle. Dnes se k její výrobě používají spíše jiné příměsi, např. vazelína a různé druhy olejů. Koupit ji můžeme snad v každé lékárně, její cena je v porovnání s předraženými „značkovými“ krémy s dlouhým seznamem chemických příměsí více než příznivá. Měsíčková mast je přírodním lékem ověřeným generacemi, je hojivá a dobře ji snášejí i lidé s velmi citlivou kůží. Používat ji můžeme buď jako běžný krém na ruce, nebo opět pro noční zábaly s použitím rukavic.

Léčiva síla medu a oleje

Jemný a velice jednoduchý přípravek, který je vhodný i k nočním zábalům. Budeme potřebovat jen dvě ingredience - med a rostlinný olej, buď olivový, nebo kvalitní slunečnicový (v obojím případě raději volíme tzv. panenské – za studena lisované).
Med, olivový a slunečnicový olej jsou sami o sobě úžasné přírodní léky, které prospívají naší kůži, známá je i například jejich aplikace na mrazem, větrem, nebo vysokou teplotou rozpraskané rty. Jejich výhodou je navíc velice dobrá snášenlivost a minimální hrozba alergické reakce.
Recept: v malé nádobě důkladně promícháme jednu lžíci oleje a jednu lžíci medu. Tuto mast pak používáme jako krém na ruce, ještě větší účinek bude ale mít, pokud ji aplikujeme jako zábal, nejlépe přes noc. Na pokožku rukou naneseme vrstvu směsi a důkladně vmasírujeme, popřípadě ještě trochu přidáme. Pak si na ruce navlékneme rukavice z čisté bavlny a necháme působit přes noc. Už po prvním zábalu je naše kůže očividně hladší a jemnější, pro výrazný efekt tuto nenáročnou proceduru opakujeme několikrát po sobě, a pak vždy v případě zhoršení stavu.

Tento recept by mohl být prospěšný i lidem trpícím suchým ekzémem. Ale pozor!: pro jistotu tuto směs nejprve otestujeme na malé ploše kůže, a to alespoň 2-3krát, než ji použijeme na větší postiženou plochu.

Aloe pro regeneraci naší pokožky
Přírodním zázrakem pro naši pleť je Aloe vera, o které jsme si už podrobněji psali v předchozích dílech našeho seriálu. Její snášenlivost je také velice dobrá, pokud dodržíme důležitou zásadu – na kůži aplikujeme jen vnitřní gelovitou část listu aloe,slupce se raději vyhneme. Aplikace je opět jednoduchá. List aloe podélně rozřízneme, lžičkou seškrábneme vnitřní vrstvu a tu pak vtíráme do kůže.
Vnitřní gel z aloe můžeme také smíchat s panenským olejem a vmasírovávat do vysušené kůže. Účinek je tak dvojí - hydratační i promašťující. Protože smíchat gel na bázi vody a olej není jednoduché, pomůžeme si spojením obou ingrediencí za použití běžného mixéru.
Téměř stejně účinky jako aloe má na naší pleť i netřesk.

Závěr

Pečujete celoročně o své ruce? Jakým způsobem? Jedná se o pravidelnou péči? Jakým způsobem se péče o vaše ruce mění s příchodem chladného počasí? Můžete ostatním čtenářům doporučit přípravky, které používáte a jste s nimi spokojeni? Máte nějaké tipy, jak se starat o rozpraskané ruce? Napište nám vaše názory, tipy a zkušenosti.

Zdroje ze kterých čerpal tento článek informace i některé fotografie: http://www.jarodic.cz/cz/jak-pecovat-v-zime-o-ruce.php; http://www.frau.cz/popraskane-ruce-jak-se-jich-zbavit/

Posted in Nezařazené by with comments disabled.

Víte vše o … a mnohem víc

Technika hygieny: Jak si správně mýt ruce?

Dezinfekce a hygiena rukou je zdánlivá samozřejmost, kterou ovšem spousta lidí bohužel vůbec nedodržuje. Přitom právě správné mytí a dezinfikování rukou nám pomáhá odstranit až 99,9 % všech bakterií, jež se na naší pokožce usazují a mohou nám působit problémy. Jaká je ale správná technika mytí rukou?

 

Myjte se alespoň 30 vteřin

Správný postup mytí rukou dokonce definuje české ministerstvo zdravotnictví v rámci stanovení zásad osobní hygieny a péče o ruce. Ačkoli v běžném životě možná není třeba být na sebe tak přísný, není na škodu se s jejich postupem seznámit.

Rozeznáváme mechanické mytí rukou, které provádíme kvůli odstranění nečistot a umytí mikroflóry z rukou. Používáme přitom buď tuhé toaletní mýdlo, nebo tekuté mýdlo z dávkovače, teplou pitnou vodu a nejlépe ručník na jedno použití (v látkovém ručníku se vlhkem udržují přítomné bakterie, takže efekt mytí rukou potom ztrácí smysl). Z rukou sejmeme prsteny, náramky a hodinky. Krátce si je zvlhčíme a naneseme na ně mycí prostředek. Po rozetření mycího prostředku natočíme na ruce trochu vody a s její pomocí prostředek napěníme. Následuje mytí, jež by mělo trvat alespoň 30 vteřin. Po něm ještě ruce dobře opláchneme teplou vodou. Na závěr je utřeme do sucha s použitím ručníku na jedno použití.

Nezapomínejte na předloktí a nehty

Důkladnější mytí rukou by mělo probíhat přibližně jednu minutu a měli bychom při něm umývat i předloktí. Zároveň je při něm dobré pomocí kartáčku vymýt nehty a jejich okolí. Při hygienickém mytí rukou, které provádíme, pokud manipulujeme s potravinami a připravujeme jídlo, používáme mycí prostředek obsahující dezinfekční přísady. Hygienická dezinfekce rukou znamená ještě důkladnější proces umytí, praktikovaný například dojde-li k dotyku rukou s biologickým materiálem třeba při použití WC. Potom se ale neobejdeme bez alkoholového dezinfekčního prostředku.

 

Nemoci nehtů – plísně

nemoci nehtů - plíseň

Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že nehty nevyžadují náročnou péči. Občasné přelakování výživným lakem či zapilování někdy ale nestačí. Nehtymohou
být důležitými ukazateli, že v našem těle není vše v pořádku. Lehce přehlédneme signál, který k nám vysílají a následně jsme nuceni řešit náročnější léčbu.

Na druhou stranu jsou zde onemocnění, která bezprostředně souvisejí s onemocněním nehtů jako takových. Často bývá takové onemocnění spojeno i s kožními problémy rukou. Nepodceňujte péči o nehty rukou i nohou, jejich léčba je převážně zdlouhavá a nepříjemná.

Dnes se zaměříme na mykotické onemocnění nehtů – tedy onemocnění nehtů plísní. Odborný název zníonychomykóza a může nám velmi dlouho znepříjemňovat život. Ač se vyskytuje především na nohou, setkáme se s ním občas i na nehtech rukou. Měli bychom být proto pozorní a zavčas si povšimnout příznaků onemocnění. Mezi ta nejčastější patří zažloutnutí nehtů a deformace tvaru.

Jak plísňové onemocnění nehtů vzniká? Plísně si libují v teplém a vlhkém prostředí a proto se s nimi snadno setkáme v bazénech a saunách. Nehet je zasažen z okraje a nákaza se následně šíří ke kořeni. Nenápadné onemocnění tak rychle nabírá na intenzitě. K nákaze dochází po styku s výtrusy parazitických hub, s kvasinkami a plísněmi. Onemocnění je infekční a je třeba jej pečlivě léčit.

 

Plísňovému onemocnění nehtů lze předcházet. Pochopitelně ve veřejných prostorách je to náročnější, ale ne zcela nemožné. Do bazénu a na plovárnu noste vlastní obuv a ručníky. Vždy vysušte nohy i ruce do sucha. Pokud jste stále ve styku s vodou či vlhkým prostředím, chraňte se na příklad gumovými nebo bavlněnými rukavicemi. Nezapomeňte ani na dezinfekci obuvi, která se často nevědomky zanedbává. „Oblíbené“ je stále u mnoha zákazníků v obchodech zkoušení bot na bosou nohu. Každý si říká, že pro jednou se nic nestane. Toto jedno zkoušení nás může stát opakované návštěvy lékaře a komplikovanou léčbu.

A co návštěva kosmetických salónů? Dobře vybírejte, jakou manikérku či pedikérku zvolíte. Hygienické normy jsou sice dané, ale nikdo nám nezaručí, že se opravdu dodržují. Myotické onemocnění nehtů můžete získat i použitím špatně dezinfikovaných nástrojů v salónu.

Co říci závěrem? Nepodceňujte i malé příznaky onemocnění nehtů. Pokud máte podezření na plísně nehtů, navštivte lékaře nebo se alespoň poraďte v lékárně. Snažte se těmto problémům předcházet preventivní péči.

 

 

Co je nehet?

Nehty má každý člověk – na rukou a na nohou. Co alenehet je a jak o něj můžeme pečovat? Nehet je dle vědecké definice tvrdé zakončení prstů. Díky své tvrdosti chrání citlivé konečky prstů a podporuje vnímavost na tlak. Nehet se skládá ze tří vrstev, na sebe položených. Často se stává, že se nehet ulomí nebo poškodí, proto si lidé nehty zastřihávají (někteří preferují kousání, což je ale neestetické). Nehty na nohou jsou tvrdší, než nehty na rukou a také rostou asi 3x pomaleji. Proto si je tak často nemusíme stříhat.

Mnoho lidí trpí zlozvykem - kousání nehtů. Nehty jsou potom nevzhledné, nehledě na to, že ve společnosti je kousání nehtů bráno jako cosi nepřípustného, přitom to mnoho lidí provozuje. Jak se takového zlozvyku zbavit? Zkrátit nehty co nejvíce, aby nebylo co kousat.

Jaké jsou současné možnosti péče o nehty? Můžeme říct, že velice bohaté. Na trhu jsou k dostání nejrůznější přípravky na ozdobení, ochranu a výživu nehtů. Krom různých potravinových doplňků s obsahem vitaminů a minerálů, které nehty vyživují, jsou k dostaní také speciální krémy, oleje a mastičky, které okolí nehtů a nehtová lůžka zklidňují a poskytují jim ochranu. Nabídka laků na nehty je taktéž velmi bohatá. Od nejrůznějších barev, textur až po průhledné, ochranné laky, které zajišťují krom estetické funkce také funkci ochranou či maskovací.

V dnešní době jsou velice módní tzv. “gelové nehty”, což je technika umělého prodlužování nehtů pomocí gelua jejich následné zdobení. takový nehet je mnohem odolnější než přírodní, gelové nehty s sebou přinášejí ale také určitá rizika – hlavně po odstranění gelových nehtů jsou nehty oslabeny a ne zrovna pěkné – je tedy vhodné na ně použít nějaký ochranný, průhledný lak, který jim dodá lesk a zamaskuje nedokonalosti.

 

Zpevnění nehtů

Zpevnění nehtů

Téměř každá žena někdy řešila nebo řeší problém se slabými nehtyNehty se lámou, jsou ohebné, nedrží tvar, odlupují se. Často je to způsobeno nevhodným životním stylem, těžkou manuální prací nebo jako důsledek použití gelových nehtů. Tento velmi nepříjemný problém se dá vyřešit různými způsoby, některé si ukážeme.Vždy je vhodné zkombinovat více metod pro zpevnění nehtů, abyste se dočkali kýženého výsledku. Pokud chceme naše nehty zpevnit, můžeme na to použít nejrůznější potravinové doplňky s obsahem speciálních látek, které by měly pomoci zpevnění nehtů.

Obsahují vitaminy, které nehty vyživují, podporují jejich růst a zpevňují je. Další možností, a to velmi doporučovanou, je použití speciálních přípravků, které se aplikují přímo na nehty. Mohou to být různé gely, mastičky, krémy nebo roztoky, které působí přímo na nehty a nehtová lůžka a ozdravují je.

Zpevnění nehtů je také možno provést (nebo nejlépe kombinovat) s přímým zpevnění, tzn. použitím ochranných, bezbarvých laků. Některé jsou i vyživující, což je ideální kombinace. Takové laky nehty vyživují, obnovují, svou strukturou je chrání a tím, že jsou bezbarvé, zakrývají nedokonalosti nehtů a zbytečně na vaše oslabené nehty neupoutávají pozornost.

Abychom předešli dalšímu lámání oslabených nehtů, je vhodné je zkrátit na co nejmenší délku. Je také vhodné pomocí pilníku (nejlépe papírového, případně skleněného) odstranit nerovnosti a chyby, hlavně různé hroty, které by se mohli zasekávat na předmětech a způsobovat ještě větší poškození nehtů. A pokud si nevíme rady, rozhodně zajdeme k profesionálovi, který ví, co dělá a udělá nám kompletní kůru pro zpevnění nehtů.

 

Současné možnosti péče o nehty

V současné době jsou možnosti péče o nehty daleko širší než tomu bylo za dob našich maminek a babiček. V téměř každé drogerii jsou dostupné mnohé přípravky pro péči o nehty, takže každá žena si může vybrat z širokého množství různých kosmetických pomůcek. Jaké jsou ale další možnosti péče o nehty?

Pro krásné a pevné nehty je zapotřebí dodržovat vhodnou životosprávu – i ta spadá do péče o nehty. Tučná, nezdravá jídla a hlavně kouření rozhodně nehtům neprospívají. Někdy se také říká, že nehty odrážení povahu a také zdravotní stav člověka a mohou také odhalit některé nemoci, které nejsou jinak (nebo těžce) odhalitelné.

Pokud pomineme zdravý životní styl, o nehty se můžeme starat i přímo. Například používáním vhodného pilníku (tím se myslí papírový, případně skleněný) nehty můžeme tvarovat a odstraňovat nerovnosti. Dalším běžně používaným prostředkem péče o nehty jsou laky. V současné době mohou mít laky zcela libovolnou barvu, existují i průhledné, bezbarvé. Dokonce jsou k dispozici i laky regenerační, které navíc nehtům prospívají. Lak na nehty má za úkol jednak chránit nehet před poškozením, ale také zaujmout z estetického hlediska.

Dbát ale musíme také na kůžičku kolem nehtů. Trhání, okusování této kůžičky je častým zlozvykem a velkým neduhem péče o nehty. V žádném případě byste takové praktiky neměla provádět, trpí tím nejen okolí nehtů, které bývá zarudlé a bolavé, ale také nehty samotné. Současné možnosti péče o nehty dovolují použití regeneračních mastiček a krémů, které podporují hojení této oblasti a jsou vřele doporučovány.

Co rozhodně nemohu doporučit, jsou gelové nehtyGelové nehty při odstraňování zanechávají nehet velmi oslabený a náchylný k lámání. Navíc rozhodně nevypadají přirozeně, to je ale věc každého vkusu. Na druhou stranu, pokud má někdo lámavé a oslabené nehty, dají se dočasně pomocí gelových nehtů tyto nedostatky zakrýt.

Nůžky versus kleštičky: Čím si nejlépe ostříhat nehty?

Otázka, čím si dobře, pohodlně a ze zdravotního hlediska správně ostříhat nehty, se může jevit jako úplně jednoduchá, ale opak je pravdou. Jaký nástroj zvolit, nůžky nebo kleštičky? A v čem jsou přednosti nebo naopak nedostatky obou nástrojů?

 

Stříhání vhodné i pro leváky

Někteří odborníci používání nůžek na nehty nedoporučují. Jako důvod uvádějí především skutečnost, že se nehty při stříhání nůžkami mnohem snadněji třepí a mohou se dokonce i odlamovat. Jisté je, že ostříhat si levou rukou nehty na pravé ruce není zrovna snadné, proto je lépe se buď svěřit do rukou odborníků manikérů, nebo raději použít kleštičky. Existují také potřeby pro leváky, které nabízejí i levoruké nůžky na stříhání nehtů. Pokud ale nejste příliš šikovní, raději se použití nůžek vzdejte.

Kleštičky dokonale oddělí hrany

Je na každém z nás, zda zvolí pro manikúru raději nůžky nebo kleštičky. Pravdou ovšem je, že kleštičky jsou k nehtům šetrnější, protože umožňují přesné oddělení nehtové hrany a tedy minimální riziko mechanického poškození, které vede k následnému třepení a štěpení. Dokonalé hrany zaručí i použití štípátka, ovšem pozor na jeho ostré čelisti!

Kůžičku nehtového lůžka zatlačujte

Běžnou výbavou sad na manikúru bývají dva druhy nůžek. Silnější špičaté a jemnější se zahnutou špičkou. Ty se zahnutou špičkou jsou určeny na kůžičku. Ale pozor! Kůžičku u nehtového lůžka v žádném případě nestříhejte, ta se pouze zatlačuje zatlačovátkem. Opatrně se zastřihuje jenom kůžička vedle nehtu, která je tužší, protože do ní nehet vrůstá. Pokud nehty stříháte, postupujte vždy ze strany směrem ke středu. Stříhejte pravidelně, nejlépe jednou týdně.

Nejlepší je pilování

Ideální ovšem je nehty nestříhat, ale pilovat, což ovšem vyžaduje péči minimálně cca 2-3 krát do týdne nebo nejlépe denně. I při pilování je správný postup pilovat směrem ze strany do středu. V žádném případě nepilujte sem a tam, protože tento způsob naruší nehet, který je pak náchylný k už zmiňovanému štěpení a lámání.

 

Nehty a zlozvyky

Stres, nervozita a nebo prostě zvyk…to jsou faktory, díky nimž naše nehty mnohdy trpí.

Jedním z proslavených zlozvyků je okusování nehtů. Většinou si jej neseme z dětství, kdy jsme byli líní si nehty ostříhat. Jedná se o specialitu především mužů, kteří ani netuší, jak často si ženy jejich ruce prohlížejí a jaké pro ně mohou mít kouzlo. Zbavit se tohoto zlozvyku je ale nelehké a neexistuje žádný lepší recept než silná vůle. U žen mohou pomoci voňavé krémy na ruce, které ohryzávání znepříjemní. Muži většinou k mazání rukou tolik povolní nejsou. Tak snad by pomohla žvíkačka nebo ve stavu nejvyšší nervozity ohlodávání tužky. To ovšem hrozí nebezpečí, že doma rychle dojdou psací potřeby.

Odstřihávání kůžičky je další zlozvyk, kterým ničemu nenapomáháme. Naopak, kůžička zůstává dlouhodobě poškozena a mnohem hůř se později hojí. Ideální je lehké zatlečení kůžičky speciálním dřívkem a uživání olejíčků určených pro péči o ruce a nehty.

Stříhání a pilování nehtů také nesou svá úskalí. Nehty by se měly stříhat minimálně, prvielně je pouze pilujeme. Pozor ale na špatné pilování, kdy pilníkem šermujeme ve všech směrech s vidinou docílení vysněného efektu. Nehty by se měly pilovat v jednom směru, aby nedošlo k jejich rychlému třepení.

 

Zdroje ze kterých čerpal tyto články informace i některé fotografie: http://az-nehty.cz


Posted in Nezařazené by with comments disabled.

Provozní řád

MANIKÚRA

 

I. Název provozovny – Nehtové studio DAGMAR

 Adresa provozovny:               Wellness Afrodité, Mýto 178,

763 31 Brumov-Bylnice

Telefonní kontakt:                  +420 725 613 216

http://www.nehtovestudio-dagmar.g6.cz/?page_id=379

Provozní doba:                       zde

 

II.  Identifikace provozovatele

Jméno a příjmení:                     Dagmar Horečná

Trvalé bydliště:                       Na Vyhlídce 793, 763 31

Brumov-Bylnice

IČ:                                                  88769623

 

III. Odpovědná osoba v provozovně

Odpovědná osoba (garant) v provozovně do – červen 2013

Jméno a příjmení:                     Pavla Vavrysová

Vzdělání:                                Střední odborné učiliště –

obor kosmetika

Délka praxe v oboru:                 6 let

Zdravotní způsobilost:               Ano (zdravotní průkaz)

 

Odpovědná osoba v provozovně od – červen 2013

Jméno a příjmení:                       Dagmar Horečná

Vzdělání:                                  Střední odborné učiliště

Rekvalifikace v oboru:                 Manikúra

Délka praxe v oboru:                   2 rok

Zdravotní způsobilost:                 Ano (zdravotní průkaz)

 

IV. Druh a rozsah poskytovaných služeb

Druh poskytovaných služeb:         Manikúra

 

Podrobná charakteristika rozsahu a způsobu poskytovaných služeb:

- designérka zde provádí modeláž nehtů – lepením umělých tipů na přírodní nehty, jejich celkovou úpravou a vytvrzením gelem, určeným a schváleným pro tuto činnost.

 

Výkony porušující integritu kůže:     Neprovádí se

 

V. Údaje o provozovně

Popis prostoru provozovny

-          provozní místnost (plocha v 24m2, světlá výška 2,9m), umývadlo s přívodem tekoucí studené pitné a teplé vody

-          úprava povrchů podlah (umyvatelné PVC) a stěn (stěny a strop barevná výmalba)

-          vedlejší prostory (šatna, denní místnost, WC, úklidová komora, skříň na uložení

pracovního oděvu, obuvi)

Parametry prostředí:

  • větrání (přirozené okny)
  • osvětlení denní a umělé (zářivky)
  • vytápění (ústřední)

Zajištění pitné vody (veřejný vodovod) a odvádění odpadních vod veřejnou kanalizací.

 

VI. Manipulace s odpady

Odstraňování a manipulace odpadu komunálního, četnost:

Směsný komunální odpad bude ukládán do nádoby na odpadky – koše, který je zároveň opatřen igelitovým pytlem. Odpad bude v igelitovém pytli vynášen do nádob na komunální odpad. Odpadkový koš se denně vyprazdňuje a dezinfikuje.

 

Odstraňování a manipulace odpadu nebezpečného, četnost:

(→ vykazuje alespoň jednu nebezpečnou vlastnost uvedenou v příloze 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a změně některých dalších zákonů) –  nemám.

 

VII. Použití strojů, přístrojů a dalších zařízení v provozovně

Stroje a přístroje v provozovně: UV lampa 2x, parafínová vanička, bruska na nehty, stolní lampa (zářivka)

 

Další zařízení v provozovně: stůl na manikúru, židle 2x, odpadkový koš, skříňka

 

Pracovní pomůcky a nástroje: nůžky, pilníky, pomerančová dřívka, gely na umělé nehty, lepidlo na umělé nehty, kleště, nehtové ozdoby, podávací pinzety, štětce, papírové ubrousky, buničité čtverečky,  laky, odlakovače.

 

VIII. Zásady očisty prostředí v provozovně

-          četnost a způsob běžného úklidu, generálního úklidu a malování (1 x za 2 roky), mytí dveří, oken se provádí 4x za rok, jinak dle potřeby,

-          provádění úklidu a čistění provozovny vždy po znečistění, nejméně však jednou denně, na vlhko s použitím teplé vody, saponátu a desinfekčního prostředku,

-          po ukončení obsluhy každého zákazníka řádné očistění pracovního místa s použitím desinfekčního prostředku, ukládání požitých nástrojů zvlášť od čistých,

-          k poskytnutí služby jsou pro každého zákazníka použity čisté dezinfikované  nástroje,

-          pracovní nástroje a pomůcky se po použití po každém zákazníkovi vždy řádně mechanicky očistí, omyjí horkou vodou s přídavkem saponátu, dezinfikují a opláchnou pitnou vodou.

 

IX. Podmínky desinfekce a sterilizace v provozovně

Pracovní pomůcky a nástroje, při jejichž použití může dojít k porušení integrity kůže, musí být používány jen sterilní. Jednorázové pomůcky se opakovaně nepoužívají. Pro každého zákazníka se používají čistě umyté a vydesinfikované nástroje, event. sterilní dle charakteru práce.

Sterilizace :  neprovádí se

Desinfekce:

Desinfekční prostředky:

K desinfekci se používají pouze schválené desinfekční prostředky a je dodržován návod k jejich použití stanovený výrobcem.

Osobní ochranné pomůcky při práci s dezinf. prostředky: (gumové rukavice)

Poučení pracovníků o zásadách 1. pomoci: ano

Četnost střídání desinfekčních prostředků: (1x za 2 měsíce, vždy dezinfekční prostředky s různými aktivními látkami).

 

Plošná desinfekce: desinfekční přípravek např. Incidur, Savo, apod..

 

Desinfekce nástrojů po použití: řádně mechanicky očistit – omytí horkou vodou s přípravkem saponátu, vydesinfikovat přípravkem např. Jodonal B, Despray, apod., a opláchnout pitnou vodou.

 

Desinfekce rukou a pokožky: (při každém znečištění si umýt ruce pod tekoucí vodou s použitím dezinfekčního prostředku), dezinf. prostředky: např. Septoderm spray, Ecodes použití dle návodu na obalu.

 

Dojde-li k biologickému znečištění nástrojů: po desinfekci desinf. prostředkem s virucidním účinkem mechanicky očistit, omýt horkou vodou s přípravkem saponátu, osušit, uložit do desinfikované nádoby.

 

Postup při kontaminaci povrchů biologickým materiálem: okamžité překrytí ploch, předmětů a nástrojů kontaminovaných biologickým materiálem mulem nebo papírovou vatou namočenou v účinném desinfekčním prostředku s virucidním účinkem. Po expozici se místo očistí a provede se úklid s použitím desinfekčního prostředku.

 

X. Zásady  osobní hyg. zaměstnanců

-          pečování o tělesnou čistotu; mytí rukou v tekoucí teplé vodě s použitím vhodného mycího       (případně dezinfekčního) prostředku v umyvadle určeném pro mytí rukou personálu před a po každém poskytnutí služby, po použití záchodu, po manipulaci s odpady a při jiném znečištění; k osoušení rukou se používají osoušeče či ručníky pro jednorázové použití,

-          nošení čistého pracovního oděvu a obuvi po celou provozní dobu. Používání ostatních osobních ochranných pracovních prostředků, které odpovídají prováděné pracovní činnosti a jsou čisté a bezpečné pro zdraví osob,

-          neopouštění provozovny v pracovním oděvu a v pracovní obuvi v průběhu pracovní doby,

-          zamezení vstupu zvířat do provozovny s výjimkou vodícího psa pro nevidomé osoby

 

XI. Lékárnička (vybavena dle charakteru poskytovaných služeb)

 

XII. Způsob zacházení s prádlem v provozovně

Uložení čistého prádla: uzavíratelná skříňka, úklid prostoru desinfekčním prostředkem např. Incidur.

Dosušování a ukládání použitého prádla: v koši určeném na špinavé prádlo s uzavíratelným víkem, koš vytírán dezinfekčním roztokem denně.

Praní prádla: svépomocí – doma v pračce na vyvářku, žehlení.

Transport čistého a použitého prádla: v jednorázovém igelitovém pytli.

 

Ukládání pracovního a civilního oděvu a obuvi: v místnosti je speciální skříňka na ukládání civilního a pracovního oděvu.

 

Upozornění :

Provozní řád a jeho změny předloží osoba provozující činnosti epidemiologicky závažné (holičství, kadeřnictví, manikúru, pedikúru, kosmetické, masérské, regenerační a rekondiční služby a služby, při nich se používají speciální přístroje k péči o tělo ) před jejich přijetímke schválení příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Schválený provozní řád vyvěsí při zahájení činnosti v provozovně. Provozní řád je osoba povinna měnit vždy při změně podmínek pro výkon činností epidemiologicky závažných.


Posted in Nezařazené by with comments disabled.